2020 Coalition Members

The Minnesota Rural Broadband Coalition consists of three types of members:  Governing, Sponsoring & Supporting.  

2020 Governing Members

  1. Arrowhead Health Alliance
  2. Carlton County
  3. Chisago County HRA-EDA
  4. Clay County
  5. CoBank
  6. Cooperative Light & Power (CLIP)
  7. Cooperative Network Services (CNS)
  8. Consolidated Telephone Company (CTC)
  9. Finley Engineering
  10. East Central Minnesota Educational Cable Cooperative (ECMECC)
  11. Isanti County EDA
  12. Kanabec County EDA
  13. Kandiyohi County/Willmar EDA
  14. Lincoln County
  15. Meeker County EDA
  16. MiEnergy Cooperative
  17. Mille Lacs Energy Cooperative
  18. Minnesota Association of Professional County Economic Developers (MAPCED)
  19. Minnesota Telecom Alliance
  20. Neighborhood National Bank
  21. Nemadji
  22. Northern Technology Initiative (dba GPS 45:93)
  23. Pine County
  24. Range Assoc. of Municipalities & Schools (RAMS)
  25. Redwood County
  26. Region Nine Development Commission
  27. St. Louis County
  28. Sherburne County
  29. Southwest Initiative Foundation
  30. Southwest Regional Development Commission
  31. SPIRE Credit Union
  32. Upper Minnesota Valley Development Commission
  33. Winthrop EDA

2020 Sponsoring Members 

  1. Aitkin County
  2. Cloquet Valley Internet
  3. Lincoln County Enterprise Development Corp.
  4. MN Valley TV (MVTV)

Supporting Members
The below listed supporting members support the vision of the coalition 
but have not contributed financially towards the coalition.

Statewide Advocacy Organizations

  • Association of Minnesota Counties (AMC)
  • Economic Development Association of Minnesota (EDAM)
  • Greater Minnesota Partnership (GMP)
  • League of Minnesota Cities (LMC)
  • Minnesota Assoc. of Community Telecommunications Administrators (MACTA)
  • Minnesota Assoc. of Professional County Economic Developers (MAPCED)
  • Minnesota Assoc. of Townships
  • Minnesota Library Assoc.
  • Minnesota Library Assoc. Legislative Committee
  • Minnesota Municipal Utilities Assoc. (MMUA)
  • Minnesota Rural Counties Caucus
  • Minnesota Rural Education Association (MREA)
  • Minnesota School Boards Assoc.
  • Minnesota Service Cooperatives
  • Northeast Service Cooperative (NESC)

Elected Officials

  • Congressman Tom Emmer: representing Minnesota’s 6th District
  • Congressman Collin Peterson: representing Minnesota’s 7th District

Educational Institutions

  • East Central MN Educational Cable Cooperative (ECMECC) 
  • Minnesota State Community & Technical College
  • TISP Forum (Telecommunications and Information Society Policy Forum), HHH School of Public Affairs, U of MN

Healthcare Organization

  • Essentia Health

Telecommunications Organizations

  • Leech Lake Telecommunications Company
  • MVTV Wireless

Development Organizations & Units of Government

  • Ortonville EDA
  • Redwood Area Development Corporation
  • Winona County EDA

Minnesota Initiative Foundations

  • Northland Foundation
  • Northwest Minnesota Foundation
  • Southwest Initiative Foundation
  • West Central Initiative

Regional Development Commissions

  • Arrowhead Regional Development Commission
  • East Central Regional Development Commission
  • Headwaters Regional Development Commission
  • Mid-Minnesota Development Commission
  • Northwest Regional Development Commission
  • Region Five Development Commission
  • Southwest Regional Development Commission
  • Upper Minnesota Valley Regional Development Commission

Minnesota Counties

  • Aitkin County
  • Big Stone County
  • Chippewa County
  • Itasca County
  • Lac qui Parle County
  • Mille Lacs County
  • Nobles County
  • Redwood County
  • Renville County
  • Saint Louis County
  • Sibley County
  • Winona County
  • Yellow Medicine County

Minnesota Cities

  • City of Arlington
  • City of Big Lake
  • City of Brownton
  • City of Buffalo Lake
  • City of Elk River
  • City of Fairfax
  • City of Gaylord
  • City of Gibbon
  • City of Grand Rapids
  • City of Green Isle
  • City of Henderson
  • City of Lafayette
  • City of Madison
  • City of New Auburn
  • City of Stewart
  • City of Tracy
  • City of Winthrop

Minnesota Townships

  • Jessenland Township
  • Seward Township

Minnesota Regional Public Library Systems

  • Arrowhead Library System
  • East Central Regional Library
  • Great River Regional Library
  • Kitchigami Regional Library
  • Lake Agassiz Regional Library
  • Metropolitan Library Service Agency
  • Northwest Regional Library
  • Pioneerland Library System
  • Plum Creek Library System
  • Southeastern Libraries Cooperating
  • Traverse des Sioux Library Cooperative
  • Viking Library System
    *and numerous individual public libraries throughout the state

Utility Company

  • Agralite Electric Cooperative

Nonprofit Organizations & Community Groups

  • Camp UniStar Foundation
  • Cloquet Valley Internet Initiative (CVII)
  • EnSearch
  • IMPACT 20/20
  • Kanabec Broadband Initiative
  • Kandiyohi County Broadband and Advanced Technology Committee
  • Nobles Economic Opportunity Network (NEON)
  • PCs for People
  • Project FINE
  • Red Wing Ignite
  • Resilient Region Champions of Region Five