2020 Coalition Members

The Minnesota Rural Broadband Coalition consists of three types of members:  Governing, Sponsoring & Supporting.  

2020 Governing Members

  1. Arrowhead Health Alliance
  2. Calix, Inc.
  3. Carlton County
  4. Chisago County HRA-EDA
  5. Clay County
  6. CoBank
  7. Cooperative Light & Power (CLIP)
  8. Cooperative Network Services (CNS)
  9. Consolidated Telephone Company (CTC)
  10. East Central Minnesota Educational Cable Cooperative (ECMECC)
  11. Finley Engineering
  12. Greater Minneapolis Community Connections
  13. Growth and Justice
  14. Hometown Fiber
  15. Isanti County EDA
  16. Kanabec County EDA
  17. Kandiyohi County/Willmar EDA
  18. Koochiching County
  19. Lincoln County
  20. Mayo Clinic
  21. Meeker County EDA
  22. MiEnergy Cooperative
  23. Mille Lacs Energy Cooperative
  24. Minnesota Association of Professional County Economic Developers (MAPCED)
  25. Minnesota Farmers Union
  26. Minnesota Telecom Alliance
  27. MN Rural Electric Association
  28. Neighborhood National Bank
  29. Nemadji
  30. Northern Technology Initiative (dba GPS 45:93)
  31. Pine County
  32. Pipestone County
  33. Range Assoc. of Municipalities & Schools (RAMS)
  34. Redwood County
  35. Region Nine Development Commission
  36. St. Louis County
  37. Sherburne County
  38. Southern MN Initiative Foundation
  39. Southwest Initiative Foundation
  40. Southwest Regional Development Commission
  41. SPIRE Credit Union
  42. Upper Minnesota Valley Development Commission
  43. Winthrop EDA

2020 Sponsoring Members 

  1. Aitkin County
  2. Cloquet Valley Internet
  3. Lincoln County Enterprise Development Corp.
  4. MN Valley TV (MVTV)

Supporting Members
The below listed supporting members support the vision of the coalition 
but have not contributed financially towards the coalition.

Statewide Advocacy Organizations

  • Association of Minnesota Counties (AMC)
  • Economic Development Association of Minnesota (EDAM)
  • Greater Minnesota Partnership (GMP)
  • League of Minnesota Cities (LMC)
  • Minnesota Assoc. of Community Telecommunications Administrators (MACTA)
  • Minnesota Assoc. of Professional County Economic Developers (MAPCED)
  • Minnesota Assoc. of Townships
  • Minnesota Library Assoc.
  • Minnesota Library Assoc. Legislative Committee
  • Minnesota Municipal Utilities Assoc. (MMUA)
  • Minnesota Rural Counties Caucus
  • Minnesota Rural Education Association (MREA)
  • Minnesota School Boards Assoc.
  • Minnesota Service Cooperatives
  • Northeast Service Cooperative (NESC)

Elected Officials

  • Congressman Tom Emmer: representing Minnesota’s 6th District
  • Congressman Collin Peterson: representing Minnesota’s 7th District

Educational Institutions

  • East Central MN Educational Cable Cooperative (ECMECC) 
  • Minnesota State Community & Technical College
  • TISP Forum (Telecommunications and Information Society Policy Forum), HHH School of Public Affairs, U of MN

Healthcare Organization

  • Essentia Health

Telecommunications Organizations

  • Leech Lake Telecommunications Company
  • MVTV Wireless

Development Organizations & Units of Government

  • Ortonville EDA
  • Redwood Area Development Corporation
  • Winona County EDA

Minnesota Initiative Foundations

  • Northland Foundation
  • Northwest Minnesota Foundation
  • Southwest Initiative Foundation
  • West Central Initiative

Regional Development Commissions

  • Arrowhead Regional Development Commission
  • East Central Regional Development Commission
  • Headwaters Regional Development Commission
  • Mid-Minnesota Development Commission
  • Northwest Regional Development Commission
  • Region Five Development Commission
  • Southwest Regional Development Commission
  • Upper Minnesota Valley Regional Development Commission

Minnesota Counties

  • Aitkin County
  • Big Stone County
  • Chippewa County
  • Itasca County
  • Lac qui Parle County
  • Mille Lacs County
  • Nobles County
  • Redwood County
  • Renville County
  • Saint Louis County
  • Sibley County
  • Winona County
  • Yellow Medicine County

Minnesota Cities

  • City of Arlington
  • City of Big Lake
  • City of Brownton
  • City of Buffalo Lake
  • City of Elk River
  • City of Fairfax
  • City of Gaylord
  • City of Gibbon
  • City of Grand Rapids
  • City of Green Isle
  • City of Henderson
  • City of Lafayette
  • City of Madison
  • City of New Auburn
  • City of Stewart
  • City of Tracy
  • City of Winthrop

Minnesota Townships

  • Jessenland Township
  • Seward Township

Minnesota Regional Public Library Systems

  • Arrowhead Library System
  • East Central Regional Library
  • Great River Regional Library
  • Kitchigami Regional Library
  • Lake Agassiz Regional Library
  • Metropolitan Library Service Agency
  • Northwest Regional Library
  • Pioneerland Library System
  • Plum Creek Library System
  • Southeastern Libraries Cooperating
  • Traverse des Sioux Library Cooperative
  • Viking Library System
    *and numerous individual public libraries throughout the state

Utility Company

  • Agralite Electric Cooperative

Nonprofit Organizations & Community Groups

  • Camp UniStar Foundation
  • Cloquet Valley Internet Initiative (CVII)
  • EnSearch
  • IMPACT 20/20
  • Kanabec Broadband Initiative
  • Kandiyohi County Broadband and Advanced Technology Committee
  • Nobles Economic Opportunity Network (NEON)
  • PCs for People
  • Project FINE
  • Red Wing Ignite
  • Resilient Region Champions of Region Five